Dla Prasy

Logo projektu Budka Życia – pobierz (.PNG) lub pobierz (.ZIP)

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wiadomość na kontakt@budkazycia.pl

Notatka prasowa (krótsza)

Budka Życia stanie w Koszalinie!

Budka Życia to społeczny projekt mający znacząco podnieść standardy udzielania pierwszej pomocy w Koszalinie – przy użyciu defibrylatora AED.

Paulina Waluk-Szyperska i jej mąż Marek (podróżnicy, organizatorzy koszalińskich spotkań Ery Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz) po jednym ze spotkań dotyczącego udzielania pierwszej pomocy bez wahania postanowili działać: ”Dziś nie zdajemy sobie sprawy albo po prostu zapominamy, że defibrylator AED może uratować komuś życie. Nie wiemy tylko komu i kiedy…“. Wtedy też narodził się pomysł na niniejszy projekt.

„Uważamy, że edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż strach, brak reakcji i niewiedza, które w wielu przypadkach mogą skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej” – mówi Tomasz Molesztak, jeden z pomysłodawców, strażak Państwowej Straży Pożarnej, wieloletni ratownik medyczny, który od lat uczy Koszalinian udzielania pierwszej pomocy.

Michał Pelc, który już wcześniej starał się o poprawę dostępności defibrylatorów m.in. poprzez zgłoszenie projektu w ramach funduszu obywatelskiego, wniósł do zespołu ogromne doświadczenie: 13 lat pracy w pogotowiu ratunkowym, status czynnego strażaka OSP, a od roku także praktyczną wiedzę dyspozytora numeru alarmowego 999. Razem z Tomkiem najlepiej wiedzą co jest ważne dla ratowania ludzkiego życia!

Koszt pierwszej Budki Życia (defibrylator AED, profesjonalna apteczka i gaśnica, budka w stylu brytyjskim przemalowana w „kolory życia” wg koncepcji Cukina, kreatywnego koszalińskiego artysty) – to 40 tys. zł. Ma być dostępna 24/7 dla każdego. Bez żadnych ograniczeń. Do współpracy zaproszone zostały władze miasta, bez pomocy których trudno byłoby o lokalizację w samym sercu Koszalina – na placu przed ratuszem. A dla osób lub firm, które wspomogą projekt określoną kwotą, przygotowane są specjalne niespodzianki.

W mieście mieszka około 100 tysięcy ludzi. Wystarczy, że co trzecia osoba, przekazałaby symboliczną złotówkę, aby ­udało nam się zrealizować projekt. Nie ukrywamy, że liczymy na koszalińskich przedsiębiorców, dla których zakup cegiełki nie jest wyzwaniem ani obciążeniem, a ratowanie życia jest bezcenne! Nikt z nas nie wie, kto pierwszy będzie potrzebował pomocy – tłumaczą pomysłodawcy.

Ambasadorami projektu są Joanna Przetakiewicz oraz Robert Rowiński.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.budkazycia.pl, kanałach społecznościowych (Facebook/Instagram: budkazycia) oraz pod hashtagiem #budkazycia. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem serwisu SiePomaga.pl.

Jutro razem możemy uratować komuś życie…

Razem możemy wszystko!

Notatka prasowa (dłuższa)

Budka Życia stanie w Koszalinie!

Co kryje się za tajemniczą nazwą Budka Życia?
Budka Życia to społeczny projekt mający poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalina (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.

„Uważamy, że świadoma edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż brak reakcji, strach i niewiedza, która w wielu przypadkach może skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej” – mówi Tomasz Molesztak, koszalinianin, który od ponad dekady jest związany z szeroko pojętym ratownictwem w naszym mieście, i który od wielu lat uczy mieszkańców udzielania pierwszej pomocy.

Paulina Waluk-Szyperska i jej mąż Marek postawili sobie za cel poprawę dostępności defibrylatorów AED w Koszalinie. Michał Pelc, który już wcześniej starał się o tę zmianę (m.in. poprzez zgłoszenie projektu w ramach funduszu obywatelskiego) wniósł do zespołu ogromne doświadczenie: 13 lat pracy w pogotowiu ratunkowym, status czynnego strażaka OSP, a od roku także praktyczną wiedzę dyspozytora numeru alarmowego 999. Najlepiej wie co jest ważne dla ratowania ludzkiego życia!

Kocham życie i ludzi, jestem „kolorowym ptakiem”, zawsze gotowym na nowe wyzwania, przygody oraz projekty – zaczyna swoje wspomnienia o początkach projektu Paulina.

Podczas zorganizowanego przeze mnie koszalińskiego spotkania społeczności „Era Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz” – poświęconego m.in. udzielaniu pierwszej pomocy, uświadomiłam sobie, że w niektórych przypadkach użycie defibrylatora AED jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą uratowanie ludzkiego życia. Tym większe było moje zdziwienie, gdy prowadzący szkolenie Tomasz, wykwalifikowany ratownik medyczny – powiedział, że w Koszalinie dostęp do defibrylatorów AED jest bardzo trudny. Już podczas spotkania spojrzałam na męża – Marka oraz na Tomka i postawiłam sobie za cel poprawę tego stanu w naszym wspólnym mieście.

Musimy to zrobić! – rzucił z uśmiechem Tomek i postanowiliśmy uczynić coś, czego wszyscy w Koszalinie potrzebujemy! Już całą wspomnianą czwórką, jako zespół, postanowiliśmy, że uruchomimy projekt „Budka Życia”. Podzieliliśmy obowiązki i pełni zapału wzięliśmy się do realizacji naszego lokalnego projektu. Wszystkie ważne decyzje podejmujemy wspólnie, póki co jednogłośnie! – śmieje się Marek, długoletni specjalista IT, z urodzenia Białogardzianin, który połowę życia spędził w Koszalinie, gdyż tu właśnie odnalazł żonę – jak sam mówi: swoje serce, a właśnie o serce rzecz się rozchodzi!

Chcemy, aby w razie konieczności, nikt nie bał się udzielić pierwszej pomocy wykorzystując właściwie defibrylator AED, kiedy dzięki niemu można uratować czyjeś życie – zapewnia Michał Pelc.

Według polskiego prawa każdy jest zobowiązany udzielić pierwszej pomocy, ale jednocześnie udzielając jej jest uprzywilejowany i chroniony. Nie bójmy się pomagać – dodaje Tomasz Molesztak.

Pierwszym krokiem jest uruchomienie publicznej zbiórki na postawienie Budki Życia. Przewidywany koszt projektu to 40 000 zł. Obejmuje on zakup defibrylatora AED, kapsuły bezpieczeństwa 24/7 dla AED, profesjonalnej apteczki, gaśnicy, legendarnej budki telefonicznej w stylu brytyjskim (jej transport, przygotowanie, zabezpieczenie, renowacja), pięcioletniego dostępu do systemu zdalnego monitorowania statusu oraz lokalizacji defibrylatora AED wraz z wymianą akcesoriów eksploatacyjnych i odpowiedniego oznakowania naszej Budki Życia. Nasza Budka Życia ma być dostępna 24/7 dla każdego. Bez żadnych ograniczeń.

W mieście mieszka około 100 tysięcy ludzi. Wystarczy, że co trzecia osoba, przekazałaby symboliczną złotówkę, aby udało nam się zrealizować projekt! – tłumaczy z entuzjazmem Marek.

Paulina dodaje: Nie ukrywamy, że liczymy na koszalińskich przedsiębiorców, dla których zakup cegiełki nie jest wyzwaniem ani obciążeniem, a wspierają ideę ratowania ludzkiego życia! Dziś zabiegani i żądni tzw. „życiowych sukcesów” łatwo zapominamy, że defibrylator AED może uratować komuś życie. Nie wiemy tylko komu i kiedy…

A ratowanie życia jest bezcenne! – wtóruje jej Michał Pelc.
Do współpracy zaprosiliśmy władze miasta, bo bez ich pomocy nie będziemy w stanie postawić Budki Życia w samym sercu Koszalina – na placu przed ratuszem. A dla osób lub firm, które wspomogą projekt określoną kwotą, przygotowaliśmy specjalne niespodzianki – zachęca Marek.

Ambasadorką projektu została Joanna Przetakiewicz – inicjatorka społecznego ruchu kobiet Era Nowych Kobiet – kobieta sukcesu, założycielka domu mody La Mania, która we wrześniu po raz pierwszy w życiu odwiedziła Koszalin w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Ery Nowych Kobiet zorganizowanego przez Paulinę.

Zaś ambasadorem projektu został Koszalnianin – Robert Rowiński – zawodowy tancerz, choreograf oraz instruktor. Zwycięzca polskiej oraz tureckiej edycji „Taniec z Gwiazdami”. Finalista Irlandzkiego „Tańca z Gwiazdami” 2019. Twórca koszalińskiej i kołobrzeskiej szkoły tańca Pasja.

Chcemy, aby nasza budka była wesoła, tętniła życiem! Budka Życia nie zastygnie więc w pierwotnej, legendarnej czerwonej barwie. Do projektu zaprosiliśmy najbardziej kreatywnego znanego nam artystę – Cukina, który specjalnie dla Koszalinian pomaluje ją… w kolory życia!

Wierzymy, że szybko uda nam się uzbierać potrzebną kwotę i myślimy już o przyszłości! Podczas uroczystego uruchomienia Budki Życia chcemy zorganizować publiczne wydarzenie, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się udzielać pierwszej pomocy. Później chcielibyśmy wspólnie zakupić kilkadziesiąt defibrylatorów AED, które umiejscowione byłyby w różnych miejscach naszego miasta, a niektóre znalazłyby się także w środkach transportu publicznego, np. miejskich autobusach – mówią z zapałem pomysłodawcy.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.budkazycia.pl, kanałach społecznościowych (Facebook/Instagram: budkazycia) oraz pod hashtagiem #budkazycia. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem serwisu SiePomaga.pl.

Razem możemy wszystko!

Pomysłodawcy

Na zdjęciu (od lewej): Marek Szyperski, Paulina Waluk-Szyperska, Tomasz Molesztak, Michał Pelc
Fotografia: Explora.pl Adam Kaźmierski Fotografia

Zdjęcie do pobrania:
ze znakiem wodnym -> pobierz (.JPG, 300 DPI)
bez znaku wodnego -> pobierz (.JPG, 300 DPI) – konieczność podpisania fotografii: Explora.pl Adam Kaźmierski Fotografia

Budka Życia

Budka Życia

e-mail: kontakt@budkazycia.pl

instagram: @budkazycia

facebook: @budkazycia

hashtag: #budkazycia