Dla Prasy
Logo projektu Budka Życia – pobierz (.PNG) lub pobierz (.ZIP)
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wiadomość na kontakt@budkazycia.pl
Logo projektu Budka Życia – pobierz (.PNG) lub pobierz (.ZIP)
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wiadomość na kontakt@budkazycia.pl
Budka Życia stanie w Koszalinie!
Budka Życia to społeczny projekt mający znacząco podnieść standardy udzielania pierwszej pomocy w Koszalinie – przy użyciu defibrylatora AED.
Paulina Waluk-Szyperska i jej mąż Marek (podróżnicy, organizatorzy koszalińskich spotkań Ery Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz) po jednym ze spotkań dotyczącego udzielania pierwszej pomocy bez wahania postanowili działać: ”Dziś nie zdajemy sobie sprawy albo po prostu zapominamy, że defibrylator AED może uratować komuś życie. Nie wiemy tylko komu i kiedy…“. Wtedy też narodził się pomysł na niniejszy projekt.
„Uważamy, że edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż strach, brak reakcji i niewiedza, które w wielu przypadkach mogą skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej” – mówi Tomasz Molesztak, jeden z pomysłodawców, strażak Państwowej Straży Pożarnej, wieloletni ratownik medyczny, który od lat uczy Koszalinian udzielania pierwszej pomocy.
Michał Pelc, który już wcześniej starał się o poprawę dostępności defibrylatorów m.in. poprzez zgłoszenie projektu w ramach funduszu obywatelskiego, wniósł do zespołu ogromne doświadczenie: 13 lat pracy w pogotowiu ratunkowym, status czynnego strażaka OSP, a od roku także praktyczną wiedzę dyspozytora numeru alarmowego 999. Razem z Tomkiem najlepiej wiedzą co jest ważne dla ratowania ludzkiego życia!
Koszt pierwszej Budki Życia (defibrylator AED, profesjonalna apteczka i gaśnica, budka w stylu brytyjskim przemalowana w „kolory życia” wg koncepcji Cukina, kreatywnego koszalińskiego artysty) – to 40 tys. zł. Ma być dostępna 24/7 dla każdego. Bez żadnych ograniczeń. Do współpracy zaproszone zostały władze miasta, bez pomocy których trudno byłoby o lokalizację w samym sercu Koszalina – na placu przed ratuszem. A dla osób lub firm, które wspomogą projekt określoną kwotą, przygotowane są specjalne niespodzianki.
W mieście mieszka około 100 tysięcy ludzi. Wystarczy, że co trzecia osoba, przekazałaby symboliczną złotówkę, aby udało nam się zrealizować projekt. Nie ukrywamy, że liczymy na koszalińskich przedsiębiorców, dla których zakup cegiełki nie jest wyzwaniem ani obciążeniem, a ratowanie życia jest bezcenne! Nikt z nas nie wie, kto pierwszy będzie potrzebował pomocy – tłumaczą pomysłodawcy.
Ambasadorami projektu są Joanna Przetakiewicz oraz Robert Rowiński.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.budkazycia.pl, kanałach społecznościowych (Facebook/Instagram: budkazycia) oraz pod hashtagiem #budkazycia. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem serwisu SiePomaga.pl.
Jutro razem możemy uratować komuś życie…
Razem możemy wszystko!
Budka Życia stanie w Koszalinie!
Co kryje się za tajemniczą nazwą Budka Życia?
Budka Życia to społeczny projekt mający poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalina (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.„Uważamy, że świadoma edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż brak reakcji, strach i niewiedza, która w wielu przypadkach może skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej” – mówi Tomasz Molesztak, koszalinianin, który od ponad dekady jest związany z szeroko pojętym ratownictwem w naszym mieście, i który od wielu lat uczy mieszkańców udzielania pierwszej pomocy.
Paulina Waluk-Szyperska i jej mąż Marek postawili sobie za cel poprawę dostępności defibrylatorów AED w Koszalinie. Michał Pelc, który już wcześniej starał się o tę zmianę (m.in. poprzez zgłoszenie projektu w ramach funduszu obywatelskiego) wniósł do zespołu ogromne doświadczenie: 13 lat pracy w pogotowiu ratunkowym, status czynnego strażaka OSP, a od roku także praktyczną wiedzę dyspozytora numeru alarmowego 999. Najlepiej wie co jest ważne dla ratowania ludzkiego życia!
Kocham życie i ludzi, jestem „kolorowym ptakiem”, zawsze gotowym na nowe wyzwania, przygody oraz projekty – zaczyna swoje wspomnienia o początkach projektu Paulina.
Podczas zorganizowanego przeze mnie koszalińskiego spotkania społeczności „Era Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz” – poświęconego m.in. udzielaniu pierwszej pomocy, uświadomiłam sobie, że w niektórych przypadkach użycie defibrylatora AED jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą uratowanie ludzkiego życia. Tym większe było moje zdziwienie, gdy prowadzący szkolenie Tomasz, wykwalifikowany ratownik medyczny – powiedział, że w Koszalinie dostęp do defibrylatorów AED jest bardzo trudny. Już podczas spotkania spojrzałam na męża – Marka oraz na Tomka i postawiłam sobie za cel poprawę tego stanu w naszym wspólnym mieście.
Musimy to zrobić! – rzucił z uśmiechem Tomek i postanowiliśmy uczynić coś, czego wszyscy w Koszalinie potrzebujemy! Już całą wspomnianą czwórką, jako zespół, postanowiliśmy, że uruchomimy projekt „Budka Życia”. Podzieliliśmy obowiązki i pełni zapału wzięliśmy się do realizacji naszego lokalnego projektu. Wszystkie ważne decyzje podejmujemy wspólnie, póki co jednogłośnie! – śmieje się Marek, długoletni specjalista IT, z urodzenia Białogardzianin, który połowę życia spędził w Koszalinie, gdyż tu właśnie odnalazł żonę – jak sam mówi: swoje serce, a właśnie o serce rzecz się rozchodzi!
Chcemy, aby w razie konieczności, nikt nie bał się udzielić pierwszej pomocy wykorzystując właściwie defibrylator AED, kiedy dzięki niemu można uratować czyjeś życie – zapewnia Michał Pelc.
Według polskiego prawa każdy jest zobowiązany udzielić pierwszej pomocy, ale jednocześnie udzielając jej jest uprzywilejowany i chroniony. Nie bójmy się pomagać – dodaje Tomasz Molesztak.
Pierwszym krokiem jest uruchomienie publicznej zbiórki na postawienie Budki Życia. Przewidywany koszt projektu to 40 000 zł. Obejmuje on zakup defibrylatora AED, kapsuły bezpieczeństwa 24/7 dla AED, profesjonalnej apteczki, gaśnicy, legendarnej budki telefonicznej w stylu brytyjskim (jej transport, przygotowanie, zabezpieczenie, renowacja), pięcioletniego dostępu do systemu zdalnego monitorowania statusu oraz lokalizacji defibrylatora AED wraz z wymianą akcesoriów eksploatacyjnych i odpowiedniego oznakowania naszej Budki Życia. Nasza Budka Życia ma być dostępna 24/7 dla każdego. Bez żadnych ograniczeń.
W mieście mieszka około 100 tysięcy ludzi. Wystarczy, że co trzecia osoba, przekazałaby symboliczną złotówkę, aby udało nam się zrealizować projekt! – tłumaczy z entuzjazmem Marek.
Paulina dodaje: Nie ukrywamy, że liczymy na koszalińskich przedsiębiorców, dla których zakup cegiełki nie jest wyzwaniem ani obciążeniem, a wspierają ideę ratowania ludzkiego życia! Dziś zabiegani i żądni tzw. „życiowych sukcesów” łatwo zapominamy, że defibrylator AED może uratować komuś życie. Nie wiemy tylko komu i kiedy…
A ratowanie życia jest bezcenne! – wtóruje jej Michał Pelc.
Do współpracy zaprosiliśmy władze miasta, bo bez ich pomocy nie będziemy w stanie postawić Budki Życia w samym sercu Koszalina – na placu przed ratuszem. A dla osób lub firm, które wspomogą projekt określoną kwotą, przygotowaliśmy specjalne niespodzianki – zachęca Marek.Ambasadorką projektu została Joanna Przetakiewicz – inicjatorka społecznego ruchu kobiet Era Nowych Kobiet – kobieta sukcesu, założycielka domu mody La Mania, która we wrześniu po raz pierwszy w życiu odwiedziła Koszalin w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Ery Nowych Kobiet zorganizowanego przez Paulinę.
Zaś ambasadorem projektu został Koszalnianin – Robert Rowiński – zawodowy tancerz, choreograf oraz instruktor. Zwycięzca polskiej oraz tureckiej edycji „Taniec z Gwiazdami”. Finalista Irlandzkiego „Tańca z Gwiazdami” 2019. Twórca koszalińskiej i kołobrzeskiej szkoły tańca Pasja.
Chcemy, aby nasza budka była wesoła, tętniła życiem! Budka Życia nie zastygnie więc w pierwotnej, legendarnej czerwonej barwie. Do projektu zaprosiliśmy najbardziej kreatywnego znanego nam artystę – Cukina, który specjalnie dla Koszalinian pomaluje ją… w kolory życia!
Wierzymy, że szybko uda nam się uzbierać potrzebną kwotę i myślimy już o przyszłości! Podczas uroczystego uruchomienia Budki Życia chcemy zorganizować publiczne wydarzenie, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się udzielać pierwszej pomocy. Później chcielibyśmy wspólnie zakupić kilkadziesiąt defibrylatorów AED, które umiejscowione byłyby w różnych miejscach naszego miasta, a niektóre znalazłyby się także w środkach transportu publicznego, np. miejskich autobusach – mówią z zapałem pomysłodawcy.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.budkazycia.pl, kanałach społecznościowych (Facebook/Instagram: budkazycia) oraz pod hashtagiem #budkazycia. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem serwisu SiePomaga.pl.
Razem możemy wszystko!
Na zdjęciu (od lewej): Marek Szyperski, Paulina Waluk-Szyperska, Tomasz Molesztak, Michał Pelc
Fotografia: Explora.pl Adam Kaźmierski Fotografia
Zdjęcie do pobrania:
– ze znakiem wodnym -> pobierz (.JPG, 300 DPI)
– bez znaku wodnego -> pobierz (.JPG, 300 DPI) – konieczność podpisania fotografii: Explora.pl Adam Kaźmierski Fotografia